Dzisiaj : 20 Maj 2022

Imieniny : Bazylego, Bernardyna, Aleksandra

Unia Europejska
Pomoc dla Ukrainy

Pszczółka "..." maskotką Gminy Porąbka


null
fot. null
Gmina Porąbka słynie zarówno z pięknych krajobrazów, jak i… miodów. Te, nim trafią na nasze stoły, przechodzą długą drogę. Ale zacznijmy od początku…
Na początku była pszczoła. Pszczole zawdzięczamy miody najwyższej jakości z których słynie Gmina Porąbka.
Nie da się ukryć, że te pożyteczne owady zajmują specjalne miejsce w naszej społeczności, dlatego ze słodką przyjemnością przedstawiamy Wam ich reprezentanta – „...”, który będzie pełniła funkcję oficjalnej maskotki naszej Gminy.

Dlaczego pszczółka?
To proste! Środowisko! Większą część naszej gminy pokrywają łąki oraz lasy – to tam tworzą się najbardziej optymalne siedliska dla pszczół, sprzyjające ich naturalnemu rozwojowi, a także produkcji miodów. Owady te opiekują się naszymi plonami zapylając kwiaty, a także roznosząc pyłek, co pozwala na zachowanie bioróżnorodności oraz kontroli erozji gleby. Są słynne
w naszej Gminie już od 20-lecia międzywojennego, kiedy to Józef Maurer w Kobiernicach prowadził swoje pasieki, do których zjeżdżali pszczelarze z całego Śląska. O naszym lokalnym pszczelarzu było głośno również na łamach wielu czasopism specjalistycznych, w których pisał m.in. na temat pszczół z naszego regionu.
Dodatkowym argumentem jest pracowitość tych owadów, a także ich dbanie o porządek. Ochrona środowiska i poprawa jego stanu to sprawy priorytetowe. Pszczoły żyją również w społeczności, która pozwala im na prawidłowe funkcjonowanie, dokładnie tak jak w naszej gminnej wspólnocie – lepiej jest być razem.

Będziemy razem! Pszczółka z pewnością zostanie lubianym towarzyszem mieszkańców we wszystkich wydarzeniach kulturalnych, sportowych na terenie Gminy Porąbka. Będzie również uczestniczyła w ogólnopolskich zjazdach maskotek, gdzie powalczy o najwyższe podium w różnych konkursach. Z pewnością stanie się znakiem rozpoznawalnym naszej gminy.

    Fundusze Europejskie
    Rzeczpospolita Polska
    Śląskie
    Unia Europejska