Dzisiaj : 24 Maj 2024

Imieniny : Joanny, Zuzanny

Unia Europejska
Pomoc dla Ukrainy

Dlaczego segregacja oleju jest taka ważna?

www.segregujolej.pl
fot. www.segregujolej.pl

Dlaczego segregacja oleju jest taka ważna? Często zadajemy sobie pytanie czy to co robimy ma sens? Odpowiedź w przypadku segregacji oleju jest prosta, takie działania bez wątpienia mają sens.

Wszystkie nasze starania, które prowadzą do poprawy jakości naszego środowiska są konieczne. Dlatego właśnie kolejnym nawykiem powinna być segregacja oleju i tłuszczu jadalnego w naszym gospodarstwie domowym. Codziennie przygotowujemy w swojej kuchni potrawy które generują olej, nie muszą być to duże ilości, jednak gdy zbierzemy olej i tłuszcz wylewany do zlewu czy toalety w każdym domu w mieście, województwie czy całym Państwie to okazuje się, że nie mówimy tutaj o kilogramach oleju, ale nawet o tonach.
Co dzieje się z taką ilością oleju który trafia do zlewu czy toalety?

Pierwszy problem to zapychanie rur spustowych w domach oraz zanieczyszczanie kanalizacji. Dodatkowo oczyszczalnie nie są w stanie w 100% oczyścić wody z oleju, więc pozostałości zanieczyszczają środowisko przenikając do gleby wody i całego ekosystemu.  

Zadajemy sobie również pytanie czy taki olej możemy wylać do kompostownika? Niestety nie, zużyty olej nie jest produktem naturalnym i nie klasyfikuje się do bioodpadów, jeżeli trafi do ekosystemu, zanieczyszcza glebę a nawet zabija drobne organizmy. W momencie kiedy olej trafia do kompostu spowalnia jego tworzenie.

Dlatego właśnie nadaje się do segregacji ponieważ jest niebezpiecznym odpadem i wrogiem środowiska naturalnego.

Gdzie w takim razie wylewać zużyty olej i tłuszcz jadalny? W domu przechowujemy taki olej w plastikowej butelce, w momencie gdy butelka jest pełna zanosimy ją i wrzucamy do jednego z czarno-pomarańczowych pojemników znajdujących się na terenie miasta czy gminy.

Mamy realny wpływ na środowisko w którym żyjemy, a naszym obowiązkiem jest o nie dbać.

Więcej informacji na stronie www.segregujolej.pl

    Fundusze Europejskie
    Rzeczpospolita Polska
    Śląskie
    Unia Europejska